سجرو وود

استفاده از چوب در ساختار کلبه چوبی

چوب ماده ای بادوام ، مقاوم ، طبیعی و سازگار با محیط زیست است، چوب را می‌توان از قدیمی ترین مصالح ساختمانی در جهان نام برد که نه تنها برای ساخت مسکن بلکه برای ساخت پل ها، تأمین آب و زهکشی نیز استفاده می شود. قبل از شروع چارچوب خانه چوبی، باید نوع چوبی را که می خواهید استفاده کنید انتخاب کنید. بهترین چوبی که برای لایه بیرونی در کلبه چوبی باید استفاده شود، چوب هایی هستند که دارای مقاومت بالا و وزن مخصوص بوده، هم‌چنین در برابر تابش نور آفتاب و بارندگی مقاومت بالایی داشته باشد.

چوب هایی که به صورت صحیح و استاندارد کار شده و آغشته به یک لایه ضد آب و مقاوم در برابر پوسیدگی باشد می توانند چند قرن دوام بیاورند. امروزه ، انواع مصالح ساختمانی ، تخصص و مهارت سازندگان امکان تجهیز یک خانه چوبی را به سبک بسیار مدرن فراهم می کند، اما کار باید توسط افراد با تجربه و تخصص انجام شود. در غیر این صورت ممکن است مشکلات زیادی ایجاد شود. برای ساخت کلبه چوبی چوب هایی مانند افرا، ملچ، بلوط، ون، گردو، راش و ممرز در نمای داخلی می‌توانند استفاده شوند.

ساخت کلبه چوبی

کلبه چوبی یکی از مواردی است که تقریبا می توان گفت همه افراد به آن علاقه مند هستند و وقتی صحبت از کلبه چوبی می شود اولین چیزی که به ذهن می آید یک خانه چوبی زیبا در باغ یا در دل جنگل است و تقریبا هم همینطور است در داخل شهر کمتر به چشم می خورد. در واقع می توان گفت اولین تصویری که با شنیدن نام کلبه چوبی به ذهنمان می رسد کلبه های جنگلی شمال ایران با سقف شیروانی رنگی است.

اقامت در کلبه چوبی برای همه افرادی که دوستدار طبیعت هستند آرزویی دلپذیر و لذت بخش است. با گذشت زمان ساخت کلبه های چوبی و یا خانه های چوبی نه تنها متوقف نشده است بلکه طرفداران بیشتری نیز پیدا کرده است و اکثر افراد برای ساخت ویلاهای خود از چوب استفاده می کنند زیرا ویلای چوبی ظاهر زیباتری نسبت به سایر ویلاها دارد.

کلبه های چوبی در ابعاد و طرح های متنوعی ساخته می شوند که این موضوع به بودجه و سلیقه افراد بستگی دارد. اما به طور کل بسیاری از کلبه های چوبی با توجه به استاندارد ساخت آن ها در ابعاد کوچک ساخته می شوند و معمولا جمع و جور هستند. بنابراین بهتر است بگوییم که کلبه های چوبی با ابعاد بسیار بزرگ، خانه چوبی یا ویلای چوبی محسوب می شوند اما اگر ابعاد بسیار کوچکی داشته باشد و دیواره آن به صورت باز باشد آلاچیق چوبی گفته می شود. اکثر کلبه های جنگلی از امکانات رفاهی مانند آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام، سیستم های گرمایش و سرمایش نظیر بخاری، اسپیلت و کولرگازی برخوردارند.

مبحث اکو کمپ یکی از موضوعات مهم در گردشگری محسوب می شود. در واقع می توان گفت که اکوکمپ یکی از حامیان اصلی طبیعت به شمار می رود. خانه هایی که با توجه به قوانین اکوکمپ ساخته می شوند کمترین میزان دی اکسیدکربن را تولید می کنند. اکوکمپ در واقع به نوعی حضور در طبیعت به زیباترین شکل ممکن است و به اقامتگاه هایی گفته می شود که کمترین آسیب را به طبیعت وارد می کنند. بهتر است بگوییم که بافت سنتی منطقه و طبیعت از بین نمی رود بلکه پوشش گیاهی و جانوری نیز حفظ می شود و پسماندها مدیریت می شود ( تفکیک می شوند و در طبیعت رها نمی شوند ). هدف اصلی از ساخت اکوکمپ ها نیز احترام به طبیعت است. بنابراین می توان گفت که کمترین آسیب از نظر زیست محیطی و آداب و رسوم و سنت وارد می شود.

یشتر کلبه‌های جنگلی دارای امکانات کامل رفاهی نظیر آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام داخل کلبه و وسیله سرمایش و گرمایش مناسب نظیر بخاری، کولر گازی و اسپیلت هستند.

در حال حاضر طراحان مجموعه ما می توانند با توجه به بودجه و سلیقه شما و حتی هر ایده مورد نظری که در ذهن دارید بر اساس اندازه و محیط زندگی شما طراحی کنند.

کلبه‌های چوبی را از لحاظ سبک و طراحی به ۲ دسته‌ی رُستیک و گوتیک نیز می‌توان اجرا کرد، که هریک از این دو مورد بسته به بودجه، شرایط موقعیتی و سلیقه اجرا می‌شوند.

کلبه‌های چوبی روستیک ( متریال کاملا آلی)

در اجرای ساخت کلبه‌های چوبی روستیک از مصالح و متریال ارگانیک و کاملا طبیعی استفاده می‌شود. مصالح به کار رفته در ساخت این کلبه ها نسبت به کلبه های چوبی قدیمی بسیار به روزتر بوده و معماری آن بصورت اصولی تر اجرا شده است.

در نمای این کلبه‌ها از هیچ‌گونه مصالح صنعتی استفاده نشده بلکه به صورت کاملا طبیعی می‌باشد و هم چنین دارای عایق برودتی و صوتی بوده و مسائلی که به مصرف انرژی مربوط می‌شود کاملا رعایت شده است که باعث مقرون به صرفه شدن این نوع سازه‌ها می‌باشد.

ستون های اصلی، کف ساز، دیواره ها، پوشش سقف و دکوراسیون داخلی در سازه‌هایی به سبک روستیک به طور کامل از جنس چوب می باشند. که چوب‌های به کار رفته در این نوع کلبه‌ها با توجه به محل اجرا دارای گرید های مختلف می‌باشند. در اجرای ساخت این کلبه‌ها از نظر متراژ هم سطح هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد.

کلبه‌های چوبی گوتیک (ترکیبی)

کلبه‌های چوبی مدرن ظاهری چوبی شکل دارند در صورتی که زیر سازی ها و سازه‌های اصلی تقریبا ترکیب با از مصالح صنعتی و ارگانیک می‌باشند اما پوشش آن‌ها از چوب است. ساخت این کلبه ها اجرای ستون ها با مصالح فلزی بوده و دیوار پوش‌های داخلی و خارجی، کف پوش ها، پوشش سقف شیبدار و داخل همگی با چوب های مخصوص کاور شده اند. اما از نظر ظاهری کاملا شبیه به خانه های چوبی روستیک هستند.

اسکلت کلبه‌های چوبی مدرن از مقاومت بالایی برخوردار است و هم چنین این نوع سازه‌ها در برابر زلزله مقاوم بوده، دارای عایق کامل برودتی و صوتی هستند و محدودیتی در تعداد طبقات ندارند و قابل حمل نیز می‌باشند.

هیچ قانونی برای طراحی دکوراسیون کلبه چوبی وجود ندارد

هر ایده ای که به ذهنتان می رسد و یا فکر می کنید برای خانه شما مناسب تر است می توانید به کار ببرید. مفهوم آسایش برای هر کسی متفاوت است و ممکن است از نظر افراد مختلف فرق داشته باشد، بنابراین با توجه به روحیات و سلیقه خود بهتر است طرح مورد نظر خود را اعمال کنید زیرا می خواهید بهترین حس ها را در خانه خود تجربه کنید. اگر ترجیح شما برای طراحی داخلی کلبه چوبی طرح های سنتی است باید المان هایی نظیر فرش های نرم و حصارهای چوبی را استفاده کرد. همانطور که گفته شد انتخاب یک طرح مناسب مطابق با سلیقه شما انجام می شود. آن چیزی که به عنوان یک ایده خوب در نظر گرفته می شود این است که طراحی داخلی کلبه چوبی بر اساس آیتم های شخصی و اشیاء مورد علاقه خودتان باشد که در این صورت دکوراسیون مکان موردنظر کاملا نمایانگر سلیقه و ایده شما خواهد بود.

هزینه ساخت کلبه چوبی

برآورد هزینه ساخت به موارد متعددی نیاز دارد که در کیفیت و مرغوبیت کلبه تأثیر مستقیم دارد.

متراژ

می توان گفت یکی از موارد مهمی که در هزینه ساخت کلبه چوبی تأثیر دارد متراژ آن است که با افزایش متراژ قیمت هم نیز افزایش می یابد. البته انتظاری که از سازنده کلبه چوبی می رود این است که با افزایش متراژ از یک حد مشخص مبنای قیمت نیز کاهش یابد که کاملا منطقی است.

طرح

نوع طرح کلبه چوبی نیز از مواردی است که باید از اول از سمت مشتری مشخص شود و اگر مشتری توانایی مشخص کردن نوع طرح کلبه را نداشته باشد می تواند به سازنده بسپارد.

نوع چوب به کار رفته

اینکه چه نوع چوبی در ساخت کلبه به کار رود بسیار مهم و تأثیرگذار است. اما تخصص و صلاحیت لازم برای ساخت کلبه از سمت سازنده موضوع بسیار مهم تری است. به فرض مثال اگر سازنده ای چوب گردو را برای ساخت اسکلت کلبه پیشنهاد می دهد مشخص می شود که تخصصی در ساخت کلبه ندارد زیرا درست است که چوب گردو بسیار مقاوم و مرغوب است اما جهت استفاده در اسکلت سازه چوبی نامناسب است. بنابراین بهتر است که برای هر بخش کلبه از چوب مناسب استفاده شود. بهترین چوب برای ساخت اسکلت، چوب های سوزنی برگ مقاوم است که تحمل بار بسیار زیادی در حالت تیر یا ستون را دارند.

ارتفاع سقف

یکی دیگر از موارد مهم در قیمت، ارتفاع سقف کلبه چوبی است. بالطبع با افزایش ارتفاع سقف کلبه، ارتفاع دیواره ها هم بیشتر می شود. پس بهتر است بگوییم که اگر سقف کلبه اهمیت زیادی برای شما ندارد ارتفاع آن را پایین نگه دارید که کلبه شما قیمت مناسب تری داشه باشد.

نوع سقف یا خرپا

این قسمت از کلبه هم در قیمت و هم در زیبایی کلبه تأثیر بسزایی دارد. خرپای چوبی به راحتی یک کلبه چوبی را از حالت معمولی به یک کلبه رویایی و حرفه ای تبدیل می کند و همچنین باعث افزایش قیمت آن می شود.

تعداد طبقات

این که کلبه یک یا دو طبقه باشد در قیمت آن تأثیر زیادی ندارد و فقط متراژ طبقه دوم به طبقه اول اضافه می شود.

نوع درب و پنجره

اینکه درب و پنجره از چه نوعی باشد در قیمت تمام شده کلبه تأثیر خاصی ندارد جز مواردی که به جای پنجره های یو پی وی سی از پنجره های تمام چوب استفاده شود که در این صورت از چوب های با ثبات و دارای بافت متراکم استفاده می‌شود.

عایق کاری و میزان مقاومت در برابر حریق

وجود عایق میانی در دیواره ها، سقف، مقاوم سازی دیواره ها و قسمت های مختلف از ضروریات مهم ساخت یک کلبه است و نباید روی قیمت تأثیری بگذارد اما عایق صوت و حریق جزء آپشن کلبه محسوب می شود که می تواند منجر به افزایش قیمت کلبه چوبی شود.

برای لایه بیرونی کلبه، بهترین چوب از نظر مرغوبیت، چوب برزیلی است که سختی بسیار بالا و وزن مخصوصی دارد و همچنین مقاومت بالایی در مقابل آفتاب و بارندگی دارد اما با توجه به قیمت بالای آن در کشور ما مورد استفاده قرار نمی گیرد. چوب نراد یکی از چوب هایی است که مقاومت نسبتا خوبی دارد و به دلیل مناسب بودن قیمت آن بیشتر استفاده می شود که استفاده از این چوب فقط به دلیل شرایط بد موجود در کشور و بازار ایران است. قابل ذکر است که همه چوب ها باید با رنگ های مقاوم نیز مقاوم سازی شوند.

برای لایه یا دیواره داخلی کلبه از هر نوع چوبی مانند افرا، بلوط، ممرز، راش و … می توان استفاده کرد که انتخاب آن به سلیقه و بودجه شما بستگی دارد. نوع دیواره داخلی هم نیز در کلبه ها با هم متفاوت است. ممکن است فردی به دیواره های داخلی تمام چوب و یا تلفیقی از چوب با سنگ و سیمان برای طراحی داخلی علاقه مند باشد.

پارکت تمام چوب، بهترین و زیباترین گزینه برای کفپوش کلبه چوبی است اما خب کمی گران است و قیمت آن به نوع چوب و ضخامت پارکت بستگی دارد. برای کفپوش کلبه متریال دیگری مانند سرامیک، لمینیت، سنگ و … نیز وجود دارند که قیمت مناسب تری دارند.

نوع رنگ در ساخت کلبه چوبی :

گزینه های متعددی جهت رنگ آمیزی کلبه های چوبی وجود دارد که این تنوع برای نمای بیرونی کلبه چندان زیاد نیست. رنگ های مانند سیلر و کیلر، نیم پلی استر، تمام پلی استر، لاک الکل، انواع پلی اورتان ها، رنگ های ضد سایش برای پارکت، نانو عایق های ضد آب، رنگ های اکرلیک و … در نمای داخلی برای هر قسمت از کار می توان استفاده کرد.

یکی از اقدامات مهم و قابل توجه در باغ ویلاها، محوطه سازی است که می توان در آن از عناصر زیادی جهت زیباسازی استفاده کرد. بالطبع ساخت کلبه چوبی در محوطه باغ ویلا یکی از راه های زیباسازی برای محوطه باغ یا ویلا محسوب می شود. کلبه چوبی در محوطه باغ یا ویلا جایگزین مناسبی برای آلاچیق به شمار می رود. همچنین یکی از دلایل اصلی هم مسقف بودن آن است که در فصول سرد و هنگام بارندگی مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین بیشتر صاحبان باغ و ویلا ها تمایل به جایگزینی کلبه های چوبی به آلاچیق دارند چرا که کلبه های چوبی نمای منحصر به فردتر و زیباتری نسبت به آلاچیق ها در محوطه باغ و ویلاها دارند.

نورپردازی در کلبه های چوبی

جهت نورپردازی کلبه های چوبی در باغ ویلاها نیز می توان از عناصر بی شماری استفاده کردتا طرحی منحصر به فردتر ایجاد کرد. قابل ذکر است که با توجه به متریال اصلی کلبه چوبی می توان از طرح ها و رنگ های مختلف برای ساخت لوسترهای چوبی استفاده کرد.

قدرت مهمان نوازی و ایجاد حس مطلوب در کلبه چوبی کاملا به میزان نور آن بستگی دارد. نور مناسب نقش بسیار موثری در طراحی داخلی دارد که می تواند کلبه را به یک مکان دنج تبدیل کند. توصیه طراحان ما این است که لوسترهایی که با طرح گوزن ساخته شده اند را از سقف آویزان کنید و یا از چراغ هایی که با پوست درختان مزین شده اند و یا حتی جاشمعی های فلزی در کلبه قرار دهید که بسیار شیک و زیبا می شوند. دذ ابتدا بهتر است برای شروع به نور طبیعی فکر کنید همچنین فاکتورهای نورپردازی که چشم را اذیت نمی کنند بلکه این موارد فضا را به حالتی دراماتیک تبدیل می کنند.

ابن نکته قابل ذکر است که فراهم کردن نور برای کلبه امری بسیار ضروری است همچنین محل قرارگیری عناصر نورپردازی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. تیرهای چوبی در گوشه و کنار سقف دید بسیاری دارد که بهتر است زیبایی آن ها را با لامپ های LED و نئون از بین نبرد. نمای روستیک کلبه بهتر است طبیعی و دنج باشد.

کلبه چوبی جنگلی

همانطور که از نام کلبه های جنگلی چوبی پیداست در دل جنگل ها ساخته می شوند و معمولا در شهرهای شمالی ایران استان های گیلان و مازندران و گلستان ساخته می شوند.

درواقع می تون گفت کلبه های چوبی جنگلی پلانی دایره ای شکل دارند که اساسا در غرب اروپا ساخته می شوند. دیوارهای این کلبه ها معمولا از سنگ یا چوب ساخته می شوند و مصالحی که مورد استفاده قرار می گیرد به وسیله پنل های کاهگلی و به صورت حصار مانند به هم وصل می شوند و سقف آن ها به صورت مخروطی شکل یا گنبدی است. قطر این کلبه ها از ۵ متر تا ۱۵ متر می باشد و اندازه آن ها کاملا متغیر است. بیشتر مواردی که به دست آمده است از طریق اکتشافات تجربی زمین شناسی است کارکرد این ساختمان ها را در اختیار گذاشته است. بر اساس آزمایشات سقف مخروطی که شیب ۴۵ درجه دارد جزء کارآمدترین و محکم ترین بناها در خانه ها و کلبه های چوبی محسوب می شود. در زمان های گذشته در داخل کلبه ها برای گرما و آشپزی آتش روشن می کردند اما هیچ دودکشی برای خروج دود حاصل نبود زیرا این کار باعث آتش گرفتن سقف کلبه چوبی می شد که برای جلوگیری از این مشکل حفره ای در سقف ایجاد کردند که دود در درون فضای سقف جمع می شد و آرام آرام از همین راه خارج می شد.

کلبه‌های جنگلی مدرن بریتانیا

این کلبه ها در بریتانیا و مکان های دیگر با طراحی نوین ساخته می شوند. درکشور انگلستان سازه ها از نی یا الیاف های چوبی ساخته می شوند. در این کشور کارخانه ای وجود دارد که با استفاده از مواد مدرن و مهندسی جدید کف کلبه را برای زندگی مدرن فراهم می کند. به صورت کلی نیز می توان گفت که این کلبه ها نمونه ای از کلبه های جنگلی مدرن به شمار می روند که در پارک ملی ساحل پم بروک شایر در ولز ساخته می شوند. چارچوب این نوع کلبه ها از جنس چوب می باشد و پوشش آن ها از جنس الیاف چوبی و سقف آن ها از جنس علوفه از منابع طبیعی بومی به دست می آید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسه
  • امتیاز
  • قیمت
  • افزودن به سبد خرید
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه